Ugrás a fő tartalomra

Mire mégy az őszinteséggel? Semmire sajnos. Sőt.

Nagy felháborodást keltettek a tanácsaim, miszerint bánj úgy a nárcisztikussal, ahogy ő veled: manipuláld és ne légy vele őszinte, mert bármit mondasz, felhasználja ellened.
Megértem, hogy ez paradoxnak tűnik és nehéz vele mit kezdeni, hisz azon túl, hogy szeretnénk saját etikusságunk és jóemberségünk hiedelmét fenntartani, azt az illúziót is borzasztó nehéz elengedni, hogy a másik Társ, akivel megoszthatóak az igények, megbeszélhetőek a problémák.
De nárcisztikus partner esetén sajnos ez nem így van.

Ezt a rossz hírt hozza Balázs Zsuzsanna cikke A Játékos, a Kiképzőtiszt, Rambo és a Többiek - azaz Mi zajlik a bántalmazó kapcsolatokban? is. (Balázs Zsuzsanna, HVG Extra Pszichológia, 2017/3. szám, 36-39. o.)

Sajnos egy bántalmazó - nárcisztikus - kapcsolatban - "a kölcsönös érdekérvényesítést célzó asszertív kommunikáció" nem alkalmazható az egyenlőtlen hatalmi viszonyok miatt.

"A kölcsönös érdekérvényesítés legfőbb alaptétele, hogy a felek nyíltan és egyértelműen közöljék egymással az igényeiket és az érzéseiket. A saját maguk számára épp ez utóbbiakból előnyt kovácsoló bántalmazók dolgát azonban mindez jelentősen megkönnyíti, mert minél inkább kitárulkozik, minél részletesebben feltárja problémáit az általuk egyre gyengébbnek ítélt partnerük, annál hűvösebbé válnak vele szemben - figyelmeztet P. Evans Szavakkal verve című 2012-es bestsellerében." (Balázs, 2017, 37. o.)


"A háttérbe szoruló fél az idő múlásával egyre kétségbeesettebben igyekszik a nagyobb egyenlőség irányába mutató érdekeit képviselni."  (Balázs, 2017, 38. o.) Azaz egyre felháborodottabb és tehetetlenebb, és egyre hisztérikusabb. Ez jó alapot szolgáltat a megszégyenítésre, amitől az áldozat önértékelése még tovább zuhan. Így az asszertivitás nem csak hogy nem éri el a célját, de épp ellentétébe fordul: az önérvényesítés az áldozat alatt vágja a fát.

Megjegyzések

  1. Mikor az áldozat megérti, hogy nincs partnerség és a nárci minden körülmények között nyerni akar, onnantól életbe lépnek a fentiek. Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy mi értelme van olyan kapcsolatnak ahol mindenképpen játszmázni és manipulálni kell. Ahol megelőző csapást kell mérni és soha nem szabad gyengének mutatkozni. Én azon kapom magam, hogy néha már nárcibb vagyok az igazinál olyan szépen beletanultam a dologba. Ez elborzaszt.

    VálaszTörlés
  2. Sokszor a fenti dinamika felismerése szükséges ahhoz, hogy leessen, hogy nem egy kapcsolatban, hanem a kapcsolat illúziójában élünk. És akkor ezt valóban nem érdemes fenntartani. Legalábbis annak a kínlódásnak az árán semmiképpen nem, hogy azt hisszük, mi nem kommunikáljuk elég jól a szükségleteinket.

    VálaszTörlés
  3. Igen, ezek afelismerések rendkívül felszabadítóak! Most találtam rá erre az oldalra, köszönet a közérthető és minőségi cikkekért, a sokrétű információkért, sokat segítenek! :)

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Örömmel veszem a kommenteket, de trollszűrés van! :)

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hogyan bánjunk egy nárcisztikussal?

Alapszabályok, ha nárcisztikussal kell bánnod: 1. Ismerd meg a jelenséget, hogy kiszámíthasd a játékszabályokat. Ez egy másik társasjáték ugyanis, mint amit te a normális emberi íratlan törvények és normák betartásával játszanál. A játszma lényege, hogy mindig ő nyer és ebben nincs fair play. 2. Ne konfrontálj: ne szembesítsd a hibáival és hogy mit csinál rosszul. Nem kijavítani fogja a viselkedését, hanem magadra zúdítod a hírhedt nárcisztikus haragot, ami a düh legpusztítóbb formája. 3. Húzz határokat és próbáld betartatni a szabályokat. „Ha te így beszélsz velem, akkor…” Vigyázz rá, hogy ne fenyegető legyen a hangnem, hanem a viselkedése következményeiről szóljon, amit röviden, egyszerűen megfogalmazol. Próbáld mindig a gyakorlati megoldás felé terelni a kommunikációt, ami az érzelmi manpipuláció esetében jobb, ha írásban történik. 4. A nárcisztikusnak is vannak gyenge pontjai, ő legalább annyira a te függőd, mint te az ő foglya. Ha ezt tudod, nem félsz annyira az „

Milyen szakítani egy nárcisztikussal?

Milyen szakítani egy nárcisztikussal? Kihívásokkal teli, mint maga a kapcsolat. 1. Hozzászoktál ahhoz, hogy állandóan a viselkedését elemzed, ezt eléggé nehéz abbahagyni. Ha tovább akarsz lépni, tudatosan kényszerítened kell magad arra, hogy ne rajta agyalj. 2. Ahhoz, hogy vele tudj maradni, racionalizálnod kellett az irracionális viselkedését, azaz állandóan felmentetted, kiszolgáltad az önámítását, magad előtt is tagadtad, hogy bánt, átértelmezted a hazugságait. Ha szakítás után hiányozni fog, ugyanezt fogod csinálni, meghamisítod az emlékeidet és a tapasztalataidat azzal, hogy „áh, nem is volt olyan rossz”. Ahhoz, hogy erről leszokj, szigorú kapcsolatmegvonásra van szükség (no contact). 3. Szorongani fogsz. Egyrészt, mert kialakított benned egy magas szorongásszintet az örökös cirkuszokkal, és az idegrendszered erre állt be, másrészt a szakítás eleve jár szorongással, pláne, ha még fenyeget is. Ráadásul a szex is megszűnt, ami termelne annyi dopamint, hogy csillapítsa a sz

Kik azok a nárcisztikus pszichopaták? Avagy az antiszociális személyiség jellemzői

Gyakran dobálózunk a pszichopata szóval, amikor különösen kegyetlen, gonosz nárcisztikus jön szembe. A jelenlegi diagnosztikus rendszerek különálló személyiségzavarként tartják számon a nárcizmust és a pszichopátiát (nárcisztikus és antiszociális személyiségzavarként), a nárcisztikus és a pszichopata szavaknak mégis van köze egymáshoz. A kapcsolat akképpen létezik, hogy az antiszociális – azaz másokra ártalmas - viselkedés egy patológiás személyiségszerveződés talaján alakul ki, ahol az énképet és a másokhoz való viszonyt a nárcisztikus jelleg dominálja. Nem könnyű elkülöníteni a nárcisztikust és a pszichopatát, hiszen a súlyos személyiségzavarok egyik legnagyobb pszichodinamikai szakértője, Otto Kernberg is úgy fogalmaz, hogy „a tulajdonságok tekintetében átfedések mutatkoznak az antiszociális személyiség és a nárcisztikus személyiségzavar antiszociális viselkedéssel diagnózis között”. (Kernberg, 2019, 201. o.) Annak megfelelően, hogy mi a nárcisztikus és az antiszociális ele