Ugrás a fő tartalomra

Egészséges határszabás

A lenti cikket viszonylag pontosan adtam vissza és igyekeztem "csak" fordítani, mert ez a "tankönyvi" leírása annak, hogyan kellene határt húzni.
Ugyanakkor azt is éreztem, hogy ez így sterilen nem nagy segítség azoknak, akik rendszeresen nárcisztikus abúzus áldozatai. Miért is? Mert az alárendelődésre trenírozott áldozatok nem azt nem tudják, hogyan kell határt húzni, hanem azt a jogot nem tudják megélni, hogy a határaik az övéik és nem önzés azokat képviselni.

Ha végiggondolod, hol akadsz el abban, hogy megvalósítsd azt, ami az igazi megoldás lenne a nárcisztikusokkal szemben, máris sokat tettél az önvédelmed érdekében. Ilyen értelemben tartom hasznosnak a cikket, viszonyítási alapként, hogy egy ideális világban ideális önvédelmi képességekkel hogy is működne ez.

Akkor a cikk:
Egészséges határok kialakítása
A határaid azt jelentik, hogy neked mi a jó. Hallgass a megérzéseidre, függetlenül attól, ki mit mond. Ha valami rossz érzéseket vált ki belőled, akkor azt ne csináld. Ha nincs kedved elmenni egy buliba, ahová a párod menni akar, és ő ezért mérges lesz rád, akkor a határhúzás nem feltétlenül azt jelenti, hogy nem mész el, de azt mindenképp, hogy nem hagyod, hogy dühös legyen rád csak azért, mert tudatosítottad és ki merted fejezni a szükségleteidet.
A határátlépést kihasználásként éljük meg sokszor, áldozatnak érezzük magunkat és dühbe gurulunk. Erre nincs szükség, ha pontosan tudod, hol vannak a határaid és egyértelműen tudod őket képviselni. Előfordulhat az is, hogy félsz nemet mondani, a félelem azonban nem tartozik hozzá a szereteten alapuló helyzetekhez. Egy egészséges kapcsolatban a felek tiszteletben tartják egymás határait (hogy mi jó a másiknak és mi nem). A másik igényeinek rendszeres figyelmen kívül hatása nem normális, ez esetben azt kell felülvizsgálnod, valóban megfelelő kapcsolat-e ez számodra.
Tehát. Tudd, ki vagy, mire van szükséged, képviseld a szükségleteidet és legyenek világosak a következmények, ha valaki nincs tekintettel arra, hogy meddig mehet el. Ne próbálj megváltoztatni másokat. Senkit nem lehet arra kérni, hogy legyen veled rendesebb. Az egyetlen, ami működik, ha azon változtatsz, ahogy reagálsz rájuk. Egyértelműen meg kell nekik mondani, hogy nem fogod tolerálni a helytelen viselkedésüket és ha ezt így folytatják, elmégy. És tégy is így. A határaid arra szolgálnak, hogy megvédjenek. A jól meghúzott határok távol tartják a rossz embereket és lehetővé teszik, hogy olyanokkal légy kapcsolatban, akik jól bánnak veled.


Megjegyzések

  1. Remek cikkek, egytől-egyig, köszönjük őket és a fordításokat is! Akit érint, már átélve ilyesmit és ismerve a szituációkat csak bólogat, bólogat egyfolytában olvasás közben..ahogy magam is. Még egyszer köszönet a munkádért és nagyon várom a többi, (gyakran életmentő) cikkedet. :)

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Örömmel veszem a kommenteket, de trollszűrés van! :)

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hogyan bánjunk egy nárcisztikussal?

Alapszabályok, ha nárcisztikussal kell bánnod: 1. Ismerd meg a jelenséget, hogy kiszámíthasd a játékszabályokat. Ez egy másik társasjáték ugyanis, mint amit te a normális emberi íratlan törvények és normák betartásával játszanál. A játszma lényege, hogy mindig ő nyer és ebben nincs fair play. 2. Ne konfrontálj: ne szembesítsd a hibáival és hogy mit csinál rosszul. Nem kijavítani fogja a viselkedését, hanem magadra zúdítod a hírhedt nárcisztikus haragot, ami a düh legpusztítóbb formája. 3. Húzz határokat és próbáld betartatni a szabályokat. „Ha te így beszélsz velem, akkor…” Vigyázz rá, hogy ne fenyegető legyen a hangnem, hanem a viselkedése következményeiről szóljon, amit röviden, egyszerűen megfogalmazol. Próbáld mindig a gyakorlati megoldás felé terelni a kommunikációt, ami az érzelmi manpipuláció esetében jobb, ha írásban történik. 4. A nárcisztikusnak is vannak gyenge pontjai, ő legalább annyira a te függőd, mint te az ő foglya. Ha ezt tudod, nem félsz annyira az „

Milyen szakítani egy nárcisztikussal?

Milyen szakítani egy nárcisztikussal? Kihívásokkal teli, mint maga a kapcsolat. 1. Hozzászoktál ahhoz, hogy állandóan a viselkedését elemzed, ezt eléggé nehéz abbahagyni. Ha tovább akarsz lépni, tudatosan kényszerítened kell magad arra, hogy ne rajta agyalj. 2. Ahhoz, hogy vele tudj maradni, racionalizálnod kellett az irracionális viselkedését, azaz állandóan felmentetted, kiszolgáltad az önámítását, magad előtt is tagadtad, hogy bánt, átértelmezted a hazugságait. Ha szakítás után hiányozni fog, ugyanezt fogod csinálni, meghamisítod az emlékeidet és a tapasztalataidat azzal, hogy „áh, nem is volt olyan rossz”. Ahhoz, hogy erről leszokj, szigorú kapcsolatmegvonásra van szükség (no contact). 3. Szorongani fogsz. Egyrészt, mert kialakított benned egy magas szorongásszintet az örökös cirkuszokkal, és az idegrendszered erre állt be, másrészt a szakítás eleve jár szorongással, pláne, ha még fenyeget is. Ráadásul a szex is megszűnt, ami termelne annyi dopamint, hogy csillapítsa a sz

Kik azok a nárcisztikus pszichopaták? Avagy az antiszociális személyiség jellemzői

Gyakran dobálózunk a pszichopata szóval, amikor különösen kegyetlen, gonosz nárcisztikus jön szembe. A jelenlegi diagnosztikus rendszerek különálló személyiségzavarként tartják számon a nárcizmust és a pszichopátiát (nárcisztikus és antiszociális személyiségzavarként), a nárcisztikus és a pszichopata szavaknak mégis van köze egymáshoz. A kapcsolat akképpen létezik, hogy az antiszociális – azaz másokra ártalmas - viselkedés egy patológiás személyiségszerveződés talaján alakul ki, ahol az énképet és a másokhoz való viszonyt a nárcisztikus jelleg dominálja. Nem könnyű elkülöníteni a nárcisztikust és a pszichopatát, hiszen a súlyos személyiségzavarok egyik legnagyobb pszichodinamikai szakértője, Otto Kernberg is úgy fogalmaz, hogy „a tulajdonságok tekintetében átfedések mutatkoznak az antiszociális személyiség és a nárcisztikus személyiségzavar antiszociális viselkedéssel diagnózis között”. (Kernberg, 2019, 201. o.) Annak megfelelően, hogy mi a nárcisztikus és az antiszociális ele