Ugrás a fő tartalomra

Hol a megváltás?

Mielőtt e messzemenő, minden kérdések kérdésére tuti választ adnék, megmondom, hol NINCS.
Nem olvasható egy blog, vagy Facebook oldal 2 perc alatt végiggörgethető bejegyzésében. Az én oldalam sem célozza meg ezt a grandiózus ambíciót.
Nincs benne a könyvekben. Hiába ajánlok néha hasznos információkkal rendelkező, vagy útmutatásában inspiráló olvasmányokat.
Nem sétálunk ki vele a pszichoterápiás rendelőből, még akkor sem, ha megtaláltuk a minket elfogadni tudó és a problémánkat értő és megértő szakembert. Ráadásul megtalálni a gyógyító hatású anyafiguránkat egy pszichológus személyében szintén személyes út, amelyet magadnak kell bejárni, próbatételekkel és energia-befektetéssel, mint minden, valódi transzformációval járó folyamat esetén.
A pszichiáter által felírt pirulák sem oldják ki, sőt, a homeopátiás golyócskák sem fogják kirezegtetni belőlünk a problémáinkat. A tünetek oldódását megcélzó farmakoterápia súlyos krízishelyzet esetén elviselhetővé teszi a terheket, de nem szünteti meg a problémát magát. A homeopátia kibontja belőlünk az elakadásainkat, de megoldani csak mi tudjuk őket.
Hogy miért írok erről? Így év végére megéreztem a szükségességét, hogy tisztázzunk egy félreértést.
Ha nehéz az élethelyzet, amivel küzdesz (és ha itt vagy, ezen az oldalon, egész biztosan nem kicsi), minden segítségre szükséged van.
Ehhez cseppként járulok hozzá a tengernyi erőforrásban, amelyeket neked kell felkutatni és kibányászni. Megtisztelő, ha itt is használsz számodra valami kapaszkodót, vagy fénysugarat, ami bevilágítja az alagút fényét.
De én soha nem vállaltam, hogy megmentelek. Nem tudok egyéni tanácsadást nyújtani emailben, olyan komplex problémákra, mint amikről itt szó esik. Nem csak azért, mert ezek a posztok és fordítások is rengeteg időráfordítással járnak, és – bocsánat, de élek -, hanem azért sem, mert szakmai felelőtlenség lenne. A történeteitek egyéniek, így személyre szabott, élő, valódi segítséget igényelnek.
Persze érthető, hogy megjelent bennetek egy ilyen igény: minél lelkesebben isszátok a szavaimat, annál inkább rámvetül a csodavárás belőletek fakadó belső igénye, és könnyen kiosztódik rám a megmentő – irtó hamar csalódást keltő – szerepe. És hát:
„Kinek ne jutott volna eszébe nehéz élethelyzetekben: bárcsak lenne valaki, aki megbízható tanácsot adna, aki segítene eligazodni, akire rábízhatnánk magunkat. Igyekszünk útmutatást keresni, valakit, aki megért, mellettünk áll, és leveszi a vállunkról a döntés felelősségét. Valójában ez a gyermekekre jellemző hozzáállás, ők tekintik mindenhatónak a szüleiket, vagy mágikus gondolkodással, csodákra várva keresnek menedéket szorongásaik elől.” (L. Stipkovits Erika: Harmóniában egymással)
Én felnőttnek tekintelek, kedves olvasóm. Élek az egészséges határok lehetőségével és felelősséget vállalok a szavaimért, de azért nem, hogy azokat hogyan értelmezed és alkalmazod. Egy egyszerű, gyarló ember vagyok. Tévedhetek. Lehetek szubjektív. Itt, ezen az oldalon mindenképpen. Hiteles nem attól vagyok, hogy mindenben egyet értesz velem, hanem attól, hogy mindent kipróbáltam és átégettem magamon, amiről itt szó esik.
Igazán hitelessé azonban a „tuti receptjeim” attól válnak, ha nálad is beválnak. És segítségükkel meg tudod menteni MAGADAT.
"Az univerzumnak csak egyetlen szöglete van, amelyen javíthatsz és az saját magad vagy." (A. Huxley)


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hogyan bánjunk egy nárcisztikussal?

Alapszabályok, ha nárcisztikussal kell bánnod: 1. Ismerd meg a jelenséget, hogy kiszámíthasd a játékszabályokat. Ez egy másik társasjáték ugyanis, mint amit te a normális emberi íratlan törvények és normák betartásával játszanál. A játszma lényege, hogy mindig ő nyer és ebben nincs fair play. 2. Ne konfrontálj: ne szembesítsd a hibáival és hogy mit csinál rosszul. Nem kijavítani fogja a viselkedését, hanem magadra zúdítod a hírhedt nárcisztikus haragot, ami a düh legpusztítóbb formája. 3. Húzz határokat és próbáld betartatni a szabályokat. „Ha te így beszélsz velem, akkor…” Vigyázz rá, hogy ne fenyegető legyen a hangnem, hanem a viselkedése következményeiről szóljon, amit röviden, egyszerűen megfogalmazol. Próbáld mindig a gyakorlati megoldás felé terelni a kommunikációt, ami az érzelmi manpipuláció esetében jobb, ha írásban történik. 4. A nárcisztikusnak is vannak gyenge pontjai, ő legalább annyira a te függőd, mint te az ő foglya. Ha ezt tudod, nem félsz annyira az „

Milyen szakítani egy nárcisztikussal?

Milyen szakítani egy nárcisztikussal? Kihívásokkal teli, mint maga a kapcsolat. 1. Hozzászoktál ahhoz, hogy állandóan a viselkedését elemzed, ezt eléggé nehéz abbahagyni. Ha tovább akarsz lépni, tudatosan kényszerítened kell magad arra, hogy ne rajta agyalj. 2. Ahhoz, hogy vele tudj maradni, racionalizálnod kellett az irracionális viselkedését, azaz állandóan felmentetted, kiszolgáltad az önámítását, magad előtt is tagadtad, hogy bánt, átértelmezted a hazugságait. Ha szakítás után hiányozni fog, ugyanezt fogod csinálni, meghamisítod az emlékeidet és a tapasztalataidat azzal, hogy „áh, nem is volt olyan rossz”. Ahhoz, hogy erről leszokj, szigorú kapcsolatmegvonásra van szükség (no contact). 3. Szorongani fogsz. Egyrészt, mert kialakított benned egy magas szorongásszintet az örökös cirkuszokkal, és az idegrendszered erre állt be, másrészt a szakítás eleve jár szorongással, pláne, ha még fenyeget is. Ráadásul a szex is megszűnt, ami termelne annyi dopamint, hogy csillapítsa a sz

Kik azok a nárcisztikus pszichopaták? Avagy az antiszociális személyiség jellemzői

Gyakran dobálózunk a pszichopata szóval, amikor különösen kegyetlen, gonosz nárcisztikus jön szembe. A jelenlegi diagnosztikus rendszerek különálló személyiségzavarként tartják számon a nárcizmust és a pszichopátiát (nárcisztikus és antiszociális személyiségzavarként), a nárcisztikus és a pszichopata szavaknak mégis van köze egymáshoz. A kapcsolat akképpen létezik, hogy az antiszociális – azaz másokra ártalmas - viselkedés egy patológiás személyiségszerveződés talaján alakul ki, ahol az énképet és a másokhoz való viszonyt a nárcisztikus jelleg dominálja. Nem könnyű elkülöníteni a nárcisztikust és a pszichopatát, hiszen a súlyos személyiségzavarok egyik legnagyobb pszichodinamikai szakértője, Otto Kernberg is úgy fogalmaz, hogy „a tulajdonságok tekintetében átfedések mutatkoznak az antiszociális személyiség és a nárcisztikus személyiségzavar antiszociális viselkedéssel diagnózis között”. (Kernberg, 2019, 201. o.) Annak megfelelően, hogy mi a nárcisztikus és az antiszociális ele