Ugrás a fő tartalomra

Hogyan kezeljük a manipulatív embereket?

Sehogy. Ignorálni kell őket.
Ahhoz persze fel kell ismerni, hogy manipulációról van szó: ez a passzív-agresszív és ítélkező megfélemlítéssel élő embertípus úgy tesz, mintha a te érdeke lenne az ő érdeke.
Ha érzed, hogy rossz hatással van rád valaki, akit nem tudsz elkerülni, akkor:
1.       Ne kövesd el a hibát, hogy megpróbálod helyretenni. Ha érzelmileg hat rád, belesétáltál a csapdájába. Hagyd rá, bólints és menj és csináld a dolgokat, ahogy akarod.
2.       Ha mégis támad, támadj vissza. Keresd meg a gyenge pontját. Állítsd a magad oldalára a szövetségeseit.
3.       Bízz magadban. Ne tedd küldő megítéléstől függővé az önbizalmadat.
4.       Merj változni és változtatni a saját értékrended mentén. A manipulátorok azt akarják, hogy bábu legyél, akit ha a sarokba állítanak, ott marad. Idegesíti őket, hogy saját vágyakkal és akarattal rendelkező lény vagy. Na és? Legyen ez az ő problémája.
5.       Ne akarj megfelelni. Ne köss kompromisszumokat az értékrendeddel és az önértékeléseddel kapcsolatban. Senkinek nem tartozol elszámolással az életeddel és a boldogságoddal kapcsolatban, jogod van ahhoz, hogy úgy élj, ahogy neked jó. Ne hagyd, hogy bűntudatkeltéssel, elbizonytalanítással éljenek. Ne érezd magad rossznak, akármivel is próbálkoznak, hogy ezt éreztessék veled.
6.       Nem kell engedélyt kérni. Nem kell magyarázkodni.
7.       Tudd, hogy mit akarsz. A céltalanul sodródó embereket könnyen levadásszák.
Csak azt lehet manipulálni, aki hagyja. Vállalj felelősséget a saját döntéseidért és azért, hogy olyan emberek vegyenek körül, akik nem használnak ki. Tanulj a hibáidból, ne bízz meg újra és újra abban, akiben nem szabad.
Forrás: https://www.linkedin.com/pulse/how-deal-sneaky-manipulative-people-dr-isaiah-hankel/

Megjegyzések

  1. Tisztelt Blogger!

    Érdeklődni szeretnék, hogy nárcisztikus személyiségzavar mellett esetleg nem tervez-e pszichopata személyiségzavarról szóló blogot vezetni?

    Tisztelettel,
    Egy pszichopata áldozata, aki még mindig küzd azért, hogy lelkileg túlélje

    VálaszTörlés
  2. Tisztelt Blogger!

    Érdeklődni szeretnék, hogy nárcisztikus személyiségzavar mellett esetleg nem tervez-e pszichopata személyiségzavarról szóló blogot vezetni?

    Tisztelettel,
    Egy pszichopata áldozata, aki még próbálja túlélni az fizikai és lelki bántalmazás következményeit

    VálaszTörlés
  3. Nem tervezek külön blogot, mert a mechanizmusok és túlélési tippek hasonlóak. Ha fontos a különbségtétel a két patológia között, azt külön jelzem.

    VálaszTörlés
  4. Kedves Blog Írónk!
    De mit csináljunk, hogy ha mindez a nárcisztikus viselkedésmód az odahaza maradt testvérre igaz, -aki ezáltal teljes mértékben befolyásolja nem csak a mamáddal de még a megmaradt kis családdal való kapcsolatodat?

    VálaszTörlés
  5. Mit csinaljak, ha a gyerekem apja a narcisz es meg pici a gyermek (2,5), ezert mindig talalkozni kell vele, es felhasznalja az alkalmakat, azt a heti 2-3 orat az alattomos verszivasra/megalazasra/becsmerlesre, es minden ami rajuk jellemzo....

    hogyan vedjem meg magamat es a gyermekemet ettol az allattol, aki baranyborbe bujt farkas?!!

    hogyan tudom kivitelezni a no contact modszert, ha a gyermekem sajnos osszekot minket??

    Van valakinek valami jo tippje?!!! Nem elunk vele, -nyivan nem lehet,-raadasul kenyszeres rendmania is tarsul a "kellemes" jellemehez... es folyton becsmerlo, kritizalo megjegyzesekkel illet, es sajnos a gyermekem is erzi mar hogy kivagyok az apjatol teljesen!!!

    De magara hagyni sem szeretnem vele kettesben.. mert akkor meg attol lennek ki, hogy megmanipulalja szegeny kisgyermekemet is...

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Örömmel veszem a kommenteket, de trollszűrés van! :)

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hogyan bánjunk egy nárcisztikussal?

Alapszabályok, ha nárcisztikussal kell bánnod: 1. Ismerd meg a jelenséget, hogy kiszámíthasd a játékszabályokat. Ez egy másik társasjáték ugyanis, mint amit te a normális emberi íratlan törvények és normák betartásával játszanál. A játszma lényege, hogy mindig ő nyer és ebben nincs fair play. 2. Ne konfrontálj: ne szembesítsd a hibáival és hogy mit csinál rosszul. Nem kijavítani fogja a viselkedését, hanem magadra zúdítod a hírhedt nárcisztikus haragot, ami a düh legpusztítóbb formája. 3. Húzz határokat és próbáld betartatni a szabályokat. „Ha te így beszélsz velem, akkor…” Vigyázz rá, hogy ne fenyegető legyen a hangnem, hanem a viselkedése következményeiről szóljon, amit röviden, egyszerűen megfogalmazol. Próbáld mindig a gyakorlati megoldás felé terelni a kommunikációt, ami az érzelmi manpipuláció esetében jobb, ha írásban történik. 4. A nárcisztikusnak is vannak gyenge pontjai, ő legalább annyira a te függőd, mint te az ő foglya. Ha ezt tudod, nem félsz annyira az „

Milyen szakítani egy nárcisztikussal?

Milyen szakítani egy nárcisztikussal? Kihívásokkal teli, mint maga a kapcsolat. 1. Hozzászoktál ahhoz, hogy állandóan a viselkedését elemzed, ezt eléggé nehéz abbahagyni. Ha tovább akarsz lépni, tudatosan kényszerítened kell magad arra, hogy ne rajta agyalj. 2. Ahhoz, hogy vele tudj maradni, racionalizálnod kellett az irracionális viselkedését, azaz állandóan felmentetted, kiszolgáltad az önámítását, magad előtt is tagadtad, hogy bánt, átértelmezted a hazugságait. Ha szakítás után hiányozni fog, ugyanezt fogod csinálni, meghamisítod az emlékeidet és a tapasztalataidat azzal, hogy „áh, nem is volt olyan rossz”. Ahhoz, hogy erről leszokj, szigorú kapcsolatmegvonásra van szükség (no contact). 3. Szorongani fogsz. Egyrészt, mert kialakított benned egy magas szorongásszintet az örökös cirkuszokkal, és az idegrendszered erre állt be, másrészt a szakítás eleve jár szorongással, pláne, ha még fenyeget is. Ráadásul a szex is megszűnt, ami termelne annyi dopamint, hogy csillapítsa a sz

Kik azok a nárcisztikus pszichopaták? Avagy az antiszociális személyiség jellemzői

Gyakran dobálózunk a pszichopata szóval, amikor különösen kegyetlen, gonosz nárcisztikus jön szembe. A jelenlegi diagnosztikus rendszerek különálló személyiségzavarként tartják számon a nárcizmust és a pszichopátiát (nárcisztikus és antiszociális személyiségzavarként), a nárcisztikus és a pszichopata szavaknak mégis van köze egymáshoz. A kapcsolat akképpen létezik, hogy az antiszociális – azaz másokra ártalmas - viselkedés egy patológiás személyiségszerveződés talaján alakul ki, ahol az énképet és a másokhoz való viszonyt a nárcisztikus jelleg dominálja. Nem könnyű elkülöníteni a nárcisztikust és a pszichopatát, hiszen a súlyos személyiségzavarok egyik legnagyobb pszichodinamikai szakértője, Otto Kernberg is úgy fogalmaz, hogy „a tulajdonságok tekintetében átfedések mutatkoznak az antiszociális személyiség és a nárcisztikus személyiségzavar antiszociális viselkedéssel diagnózis között”. (Kernberg, 2019, 201. o.) Annak megfelelően, hogy mi a nárcisztikus és az antiszociális ele