Ugrás a fő tartalomra

Hogyan látják a nárcisztikusok embertársaikat?

1. Funkcionálisan. A másik ember használati tárgy, amely eszköz valamely célja eléréséhez. Napjai színessé tételéhez, felvidításához, testi-lelki szükségletei kielégítéséhez, anyagi előnyszerzéshez.
2. Fekete-fehéren.* A másik ember vagy jó, vagy rossz, így vagy csodál, vagy utál, végletesen, anélkül, hogy a jellemhibák, vagy aktuális hibázások megítélését mérsékelhetnék a pozitívumok vagy fordítva.
3. Instabilan.* A pillanatnyi hangulatai (érdekei) mentén ítéli meg a másikat, nem az alapján, hogy embertársa milyen is valójában.
4. Függőn. Elementáris szükséglete a másik, mivel önellátásra érzelmileg képtelen, énje gyakorlatilag nincs, ha nincs mellette valaki, akitől visszaigazolást kap léte és értékessége, hatalma felől. Ha a drogfüggőség definíciója az, hogy a személy külső forrásra van ráutalva saját belső állapotai szabályozásához, akkor nyugodtan kijelenthetjük, hogy a nárcisztikus függő. Ez lehet társfüggőség, vagy bármely olyan megoldás, amely kínzó üresség-, és unalomérzésüket csökkenti és ingerekkel stimulálja őket.
*Ezen működésmódjuk hasonlít a borderline-okéhoz, alapot adva az oly gyakori összetévesztésükhöz.

Mi következik ebből? Hogy viszonyuljunk mi hozzájuk?
1.  Mire használ? Mit akar tőled? Mire vagy jó neki? Érdemes tisztán látni ebben a kérdésben a csalódások elkerülése végett.
2.  Nem vagy rossz, csak azért, mert annak lát. Ha szerencséd van, érdeke fűződik hozzá, nem ír le teljesen, csak minden átmenet nélkül lecseréli a szemüvegét és újra rózsaszínnek fog látni. A haragja elmúlik, és minden folytatódik, mintha mi sem történt volna.
3.  Ne hagyd magad összezavarni azzal kapcsolatban, ki is vagy te.
4. Ragaszkodása nem neked szól, hanem róla. Neki van szüksége rád, sőt neki csak igazán. Ha ezt tudod, nem félsz annyira attól, hogy elhagy vagy megharagszik, ha ki mersz állni magadért. Persze utalja a ráutaltság-érzést, így ezt sosem fogja elismerni, de saját kiszolgáltatottságodat csökkentheti. Ja, és még valami: az, hogy ragaszkodik hozzád, nem jelenti azt, hogy szeret. A pióca szereti azt, akinek a vérét szívja?

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hogyan bánjunk egy nárcisztikussal?

Alapszabályok, ha nárcisztikussal kell bánnod: 1. Ismerd meg a jelenséget, hogy kiszámíthasd a játékszabályokat. Ez egy másik társasjáték ugyanis, mint amit te a normális emberi íratlan törvények és normák betartásával játszanál. A játszma lényege, hogy mindig ő nyer és ebben nincs fair play. 2. Ne konfrontálj: ne szembesítsd a hibáival és hogy mit csinál rosszul. Nem kijavítani fogja a viselkedését, hanem magadra zúdítod a hírhedt nárcisztikus haragot, ami a düh legpusztítóbb formája. 3. Húzz határokat és próbáld betartatni a szabályokat. „Ha te így beszélsz velem, akkor…” Vigyázz rá, hogy ne fenyegető legyen a hangnem, hanem a viselkedése következményeiről szóljon, amit röviden, egyszerűen megfogalmazol. Próbáld mindig a gyakorlati megoldás felé terelni a kommunikációt, ami az érzelmi manpipuláció esetében jobb, ha írásban történik. 4. A nárcisztikusnak is vannak gyenge pontjai, ő legalább annyira a te függőd, mint te az ő foglya. Ha ezt tudod, nem félsz annyira az „

Milyen szakítani egy nárcisztikussal?

Milyen szakítani egy nárcisztikussal? Kihívásokkal teli, mint maga a kapcsolat. 1. Hozzászoktál ahhoz, hogy állandóan a viselkedését elemzed, ezt eléggé nehéz abbahagyni. Ha tovább akarsz lépni, tudatosan kényszerítened kell magad arra, hogy ne rajta agyalj. 2. Ahhoz, hogy vele tudj maradni, racionalizálnod kellett az irracionális viselkedését, azaz állandóan felmentetted, kiszolgáltad az önámítását, magad előtt is tagadtad, hogy bánt, átértelmezted a hazugságait. Ha szakítás után hiányozni fog, ugyanezt fogod csinálni, meghamisítod az emlékeidet és a tapasztalataidat azzal, hogy „áh, nem is volt olyan rossz”. Ahhoz, hogy erről leszokj, szigorú kapcsolatmegvonásra van szükség (no contact). 3. Szorongani fogsz. Egyrészt, mert kialakított benned egy magas szorongásszintet az örökös cirkuszokkal, és az idegrendszered erre állt be, másrészt a szakítás eleve jár szorongással, pláne, ha még fenyeget is. Ráadásul a szex is megszűnt, ami termelne annyi dopamint, hogy csillapítsa a sz

Kik azok a nárcisztikus pszichopaták? Avagy az antiszociális személyiség jellemzői

Gyakran dobálózunk a pszichopata szóval, amikor különösen kegyetlen, gonosz nárcisztikus jön szembe. A jelenlegi diagnosztikus rendszerek különálló személyiségzavarként tartják számon a nárcizmust és a pszichopátiát (nárcisztikus és antiszociális személyiségzavarként), a nárcisztikus és a pszichopata szavaknak mégis van köze egymáshoz. A kapcsolat akképpen létezik, hogy az antiszociális – azaz másokra ártalmas - viselkedés egy patológiás személyiségszerveződés talaján alakul ki, ahol az énképet és a másokhoz való viszonyt a nárcisztikus jelleg dominálja. Nem könnyű elkülöníteni a nárcisztikust és a pszichopatát, hiszen a súlyos személyiségzavarok egyik legnagyobb pszichodinamikai szakértője, Otto Kernberg is úgy fogalmaz, hogy „a tulajdonságok tekintetében átfedések mutatkoznak az antiszociális személyiség és a nárcisztikus személyiségzavar antiszociális viselkedéssel diagnózis között”. (Kernberg, 2019, 201. o.) Annak megfelelően, hogy mi a nárcisztikus és az antiszociális ele