Ugrás a fő tartalomra

Szexuális visszaélés egyéjszakás kapcsolatban


Egy elköteleződés-mentes szexuális kaland megfűszerezheti az életet stabil lelkiállapotú és önértékelésű emberek számára. De nagyon könnyű benne sérülni, ha az erőviszonyok nem kieegyenlítettek.
Mikor számít szexuális visszaélésnek egy egyéjszakás kaland?
Akkor, ha a felek elvárása nem ugyanaz, azaz a kihasználó fél előzetes célkitűzése az esemény egyszerisége, miközben ezzel ellentétes szándékot kommunikál.
Akkor, ha a megtévesztő kommunikáció kihasználja a másik fél sérülékenységét, sebezhetőségét, kielégítetlen érzelmi szükségleteit és azt a látszatot kelti, mintha ezekre a – kimondott vagy kimondatlan - igényekre kielégítően reagálni tudna.
Visszaél a másik bizalmával, amely őszinteséget feltételez a kinyilvánított gesztusokban, jóhiszeműen és nyitottan áll a másikkal való kapcsolathoz.
Hogy aztán mindezért a naivitásért az áldozat önmagát hibáztathassa „hogy lehettem ilyen buta liba!” felkiáltással.
Pedig nagyon könnyű becumizni a szexuális ragadozók áldozatra irányított intenzív figyelmét, a gyenge pontok feltérképezésével letapogatott manipulatív húzásokat és vágyaink titkon remélt beteljesülésének meglebegtetését.
Honnan tudhatod, hogy szexuálisan kihasználtak?
Hogy kihasználva érzed magad. Ennyi.
Az aktus után nem teljesebb és kielégültebb vagy (nem csak szexuális értelemben), hanem üresebb és csalódottabb.
Utólag felidézve sok minden nem úgy történt, ahogy szeretted volna (nem teljesültek az ígéretek és nem tartotta magát a kéréseidhez). Viszont percre percre erősebb a gyanúd, hogy minden megtörtént, amit ő akart. A romantikus sodródás érzése átértelmeződik és az orrodnál fogva vezetettség kínos ráeszméléséhez vezet.
A bántalmazó fél teljesen másmilyen embernek tűnik szex után, mint előtte, azaz a ruháival együtt a báránybőrből is kibújik a farkas, és a figyelmesség és gyöngédség helyét a közömbösség veszi át teljes élesváltással.
Mikor legyél óvatos?
Ha korábban bántalmaztak, szexuálisan molesztáltak, mert a sémakémia alapján a predátoroknál fog bekapcsolni a vonzalom az agyadban.
Ha sebezhető pillanatodban történik a találkozás (ittas vagy, vagy épp összetörték a szíved).
Ha érzelmileg/fizikailag elhanyagolt, kimerült állapotban vagy és nagyon várnál valami feltöltőt/megmentőt.
Ha a történet/a másik túl szép, hogy igaz legyen.
Mi a baj az egyéjszakás kalanddal?
Hogy sérülsz tőle.
Még ha az illető nem is bántani akart. Csak használni. De a használás bántás.
Még akkor is, ha a másik ezt nem ismeri el: „én nem ígértem semmit”.
Még akkor is, ha te is benne voltál. A rejtett bántalmazás egyéb formáihoz hasonlóan, az egyéjszakás kaland nagyon hívja az áldozathibáztatást a környezetből (mégis mire számítottál, tudhattad volna, ilyenek a férfiak, miért adtad ilyen olcsón magad, stb.). Ez önmagában is bántó, ugyanakkor mélyíti a traumát a tény, hogy az áldozat nem kapja meg a feldolgozáshoz szükséges együttérzést és a trauma elismerését. Mert az embertelenségre nem lehet eléggé felkészülni, és akkor is fáj, ha az ember önként és dalolva sétált a csapdába.
Hogy ne legyél „használva”
Ide kívánkozik a „social median” keringő – még Madonna által is megosztott! J -  bölcsességzanza:

  1. Az ismétlődő viselkedést figyeld, ne a bocsánatkéréseknek higgy!
  2. Ne abba legyél szerelmes, „ami lehetne”!
  3. Végy komolyan minden figyelmeztető jelet!
  4. Ne engedj a saját mércédből!
  5. Légy tisztában az értékeiddel!

Azaz: tudd, hogy mit akarsz. Ha nem vegytiszta szexkapcsolatot, ne menj bele. Mert nem a másik fog abuzálni, hanem te saját magad.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hogyan bánjunk egy nárcisztikussal?

Alapszabályok, ha nárcisztikussal kell bánnod: 1. Ismerd meg a jelenséget, hogy kiszámíthasd a játékszabályokat. Ez egy másik társasjáték ugyanis, mint amit te a normális emberi íratlan törvények és normák betartásával játszanál. A játszma lényege, hogy mindig ő nyer és ebben nincs fair play. 2. Ne konfrontálj: ne szembesítsd a hibáival és hogy mit csinál rosszul. Nem kijavítani fogja a viselkedését, hanem magadra zúdítod a hírhedt nárcisztikus haragot, ami a düh legpusztítóbb formája. 3. Húzz határokat és próbáld betartatni a szabályokat. „Ha te így beszélsz velem, akkor…” Vigyázz rá, hogy ne fenyegető legyen a hangnem, hanem a viselkedése következményeiről szóljon, amit röviden, egyszerűen megfogalmazol. Próbáld mindig a gyakorlati megoldás felé terelni a kommunikációt, ami az érzelmi manpipuláció esetében jobb, ha írásban történik. 4. A nárcisztikusnak is vannak gyenge pontjai, ő legalább annyira a te függőd, mint te az ő foglya. Ha ezt tudod, nem félsz annyira az „

Milyen szakítani egy nárcisztikussal?

Milyen szakítani egy nárcisztikussal? Kihívásokkal teli, mint maga a kapcsolat. 1. Hozzászoktál ahhoz, hogy állandóan a viselkedését elemzed, ezt eléggé nehéz abbahagyni. Ha tovább akarsz lépni, tudatosan kényszerítened kell magad arra, hogy ne rajta agyalj. 2. Ahhoz, hogy vele tudj maradni, racionalizálnod kellett az irracionális viselkedését, azaz állandóan felmentetted, kiszolgáltad az önámítását, magad előtt is tagadtad, hogy bánt, átértelmezted a hazugságait. Ha szakítás után hiányozni fog, ugyanezt fogod csinálni, meghamisítod az emlékeidet és a tapasztalataidat azzal, hogy „áh, nem is volt olyan rossz”. Ahhoz, hogy erről leszokj, szigorú kapcsolatmegvonásra van szükség (no contact). 3. Szorongani fogsz. Egyrészt, mert kialakított benned egy magas szorongásszintet az örökös cirkuszokkal, és az idegrendszered erre állt be, másrészt a szakítás eleve jár szorongással, pláne, ha még fenyeget is. Ráadásul a szex is megszűnt, ami termelne annyi dopamint, hogy csillapítsa a sz

Kik azok a nárcisztikus pszichopaták? Avagy az antiszociális személyiség jellemzői

Gyakran dobálózunk a pszichopata szóval, amikor különösen kegyetlen, gonosz nárcisztikus jön szembe. A jelenlegi diagnosztikus rendszerek különálló személyiségzavarként tartják számon a nárcizmust és a pszichopátiát (nárcisztikus és antiszociális személyiségzavarként), a nárcisztikus és a pszichopata szavaknak mégis van köze egymáshoz. A kapcsolat akképpen létezik, hogy az antiszociális – azaz másokra ártalmas - viselkedés egy patológiás személyiségszerveződés talaján alakul ki, ahol az énképet és a másokhoz való viszonyt a nárcisztikus jelleg dominálja. Nem könnyű elkülöníteni a nárcisztikust és a pszichopatát, hiszen a súlyos személyiségzavarok egyik legnagyobb pszichodinamikai szakértője, Otto Kernberg is úgy fogalmaz, hogy „a tulajdonságok tekintetében átfedések mutatkoznak az antiszociális személyiség és a nárcisztikus személyiségzavar antiszociális viselkedéssel diagnózis között”. (Kernberg, 2019, 201. o.) Annak megfelelően, hogy mi a nárcisztikus és az antiszociális ele